Čo je to odblokovanie mobilu.

 
 
 
slider_1.jpg slider_2.jpg
 
 
 
 

Čo je to odblokovanie mobilu.

Blokovať mobilné telefóny začali operátori už pred veľa rokmi. Je to z ich strany istá forma zabezpečenia si toho, že mobil ktorý dajú svojmu klientovi za zvýhodnenú, teda dotovanú cenu, bude používaný iba na ich sieť, a tak sa im vráti suma ktorú dali do zadotovania ceny mobilu.

V praxi to znamená to, že keď nový telefón stojí v obchode napríklad 100 euro, vy ho zoberiete na takzvanú akciu od operátora za cenu napríklad 1 euro, tak 99 euro musí niekto ešte zaplatiť. Operátori tiež nedostávajú telefóny zadarmo od výrobcov, tak isto ich musia kupovať. Aj keď ich ceny sú o niečo iné ako ceny na maloobchode, nie je tam až taký obrovský rozdiel, nakoľko elektronika sa predáva pomerne s nízkou maržou. Takže keď už operátor zainvestoval do ceny telefónu ktorý si z predajne odnášate za jedno euro, chce mať čo najväčšiu istotu, že sa z neho bude telefonovať a že sa bude volať z karty, na ktorej zarába peniaze. Zablokuje si tento telefón tak, aby sa dali v ňom používať iba karty, ktoré sú z jeho siete. Preto v prípade, že vložíte do neho kartu iného operátora, tak vám telefón vypíše hlášku typu:

  • Telefón obmedzený
  • Phone restricted
  • Zadajte kód blokovania telefónu
  • Telefón blokovaný
  • Unlock code
  • a iné...

Toto blokovanie telefónov sa dá oficiálnou cestou vypnúť v prípade, že sa vám skončí doba akcie, teda doba viazanosti, na ktorú ste sa zaviazali u daného operátora. V tom prípade je potrebné ísť do predajne toho ktorého operátora a zistiť si aké podmienky treba splniť, aby vám mobil odblokovali oni zadarmo. Občas je tento proces náročný na váš čas a na cestovanie do prevádzky a z prevádzky a podobne. V takomto prípade sa stane, že si zvolíte ešte jednu možnosť, a to takú, že vám telefón odblokuje niekto neautorizovaný.

Čo to znamená?

Existujú firmy, ktoré vám dokážu za poplatok odblokovať mobilný telefón od operátora aj bez súhlasu konkrétneho operátora. To akým spôsobom sa to robí bližšie popíšem v inej téme. Pre vás je dôležité to, že to niekto vie urobiť, a že vás občas stojí takéto odblokovanie menej ako behanie dva-tri krát na predajňu operátora, a čakanie a vypisovanie formulárov a podobne. Pripočítajme si k tomu ešte neochotu niektorých zamestnancov vybavovať sa s vami s úkonom, z ktorého nič nemajú.

Aké to má riziko?

Tak a sme pri tej horšej časti veci. Odblokovanie mobilu má aj svoju horšiu stránku. Tou je v tomto prípade riziko straty záruky na mobilný telefón. V prípade, že nejaká šikovná firma a jej ešte šikovnejší technik vám dokáže telefón odblokovať, tak to nerobí väčšinou čarovným zamávaním čarovného prútika nad telefónom, ale nasleduje operácia, pri ktorej sa zasahuje do softwaru telefónu. Stáva sa dokonca, že telefón sa musím odblokovať pomocou mechanického zásahu na základnej doske. Môže sa preto stať, že záručný servis zistí tento zásah a neuzná záruku na hocijakú, aj nesúvisiacu opravu. Toto tiež detailnejšie rozpíšem v inej k tomu príznačnej téme.

Netreba sa ale príliž plašiť. Väčšina  telefónov sa dnes odblokuváva zadaním kódu, ktorým je zablokovaný, a tak sa odblokuje telefón úplne nenásilne. Nevýhodou je to, že táto forma je často predražená o exkluzivitu kódov, ktoré vlastní konkrétny poskytovateľ kódov, a ten ich predáva práve obchodom, ktoré tieto kódy potom do telefónov zadávajú.

Ešte tu máme jedno riziko, s ktorým musíte vždy počítať, a to aj bez ohľadu na to, či vás na neho niekto upozorní, alebo nie. Keďže sa do mobilu robí zásah, môže sa stať, že sa telefón poškodí. Takto poškodený telefón, resp. pokazený, vám síce musí servis dať do pôvodného stavu, no časovo sa to naťahuje opäť o niekoľko dní, prípadne až týždňov. Čím ďalej je toto menej častý problém, ale rátajte so všetkým. Tu nemusí servis za to, že sa úkon nepodarí ako by sa mal. Môže byť skrytá vada v telefóne, prípadne sa môže softvér telefónu zblázniť a spôsobiť tak škody.

 

 
 
 
Vlastný text

 
 
Vlastný text

 
 
Vlastný text

 
 
Vlastný text